Perhydrol - cechy i właściwości substancji

Właściwości

Bezbarwna, przezroczysta, bezwonna lub lekko swoista ciecz o lekko kwaśnym odczynie. Powoli rozkłada się w reakcji z substancjami alkalicznymi i organicznymi, uwalniając tlen. Zawiera 27,5-31% nadtlenku wodoru (H202).

Przechowuje się go z zachowaniem ostrożności (wykaz B) w szklanych słojach z korkami ze szkła topionego, w chłodnym, chronionym przed światłem miejscu.

Działanie i administracja

W kontakcie z substancjami organicznymi i innymi łatwo utleniającymi się substancjami, roztwory nadtlenku wodoru rozkładają się uwalniając tlen. W tym przypadku z 1 litra 3% roztworu nadtlenku wodoru powstaje do 10 litrów tlenu. Rozkład nadtlenku wodoru następuje pod wpływem enzymów tkankowych (peroksydazy i katalazy). Jeśli rozkład jest typu peroksydazy, powstaje aktywny tlen atomowy; jeśli jest typu katalazy, uwalniany jest tlen cząsteczkowy. Powstały jako utleniacz tlen atomowy ma działanie antybakteryjne i dezodorujące. Uwolniony tlen tworzy drobne pęcherzyki, które mechanicznie pomagają oczyścić ranę z brudu i martwej tkanki.

Nadtlenek wodoru ma lekkie działanie ściągające i hemostatyczne. Jako silny utleniacz, utlenia jad węży i pająków. Pod względem działania przeciwbakteryjnego 3 % roztwór nadtlenku wodoru odpowiada 0,1 % roztworu dwuchlorku i 5 % roztworu kwasu karbolowego. Nadtlenek wodoru likwiduje odór gnilny, zmniejsza krwawienie i przyspiesza gojenie się ran.

Jako środek dezynfekujący i dezodorant jest stosowany do płukania i płukania gardła w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła, w chorobach ginekologicznych, krwawieniach z błon śluzowych (1-2 % roztwór). Do irygacji ropnych ran, wrzodów, ubytków i zapalenia ucha zewnętrznego (roztwór 3%). Służy do usuwania lepkich opatrunków.

W przypadku ukąszeń jadowitych węży i pająków tamponować perhydrolem lub wstrzykiwać podskórnie w okolicy miejsca ukąszenia 3-4 % roztwór nadtlenku wodoru (1-5 ml u małych zwierząt).

Sprzedaż perhydrol dostępna w sklepie internetowym afd market.